sens życia

W poszukiwaniu sensu życia

Sens życia

W naszym społeczeństwie wciąż chcąc nie chcąc musimy startować w wyścigu po lepszy byt, piękniejsze ciało, modniejszą odzież, bardziej atrakcyjne “ja”. Osiągając nowe, często materialne cele, dziwimy się, że nie zaspokaja to nas wewnętrznie. Szukamy więc kolejnych ścieżek na naszej drodze, które mogłoby dać nam odrobinę szczęścia. Prawdę mówiąc błądzimy po zaułkach, bo czy nowy komputer, samochód lub piękne paznokcie nadadzą naszemu życiu sens?

W tej całej gonitwie XXI wieku czas niewątpliwie umyka nam na pracy i obowiązkach, na grach komputerowych, przeglądaniu internetu. Społeczeństwo jest już w pewnym stopniu uzależnione od telefonów komórkowych, komputerów. W sieci możemy znaleźć wszystko, jednak czy znajdziemy tam prawdziwą bliskość i rozmowę? Pewnego rodzaju prywatność i intymność, która jest podstawą, by czuć się bezpiecznie? Czy odnajdziemy tam spokój ducha, czy wypełnimy pustkę w naszym życiu stertą niepotrzebnych wiadomości? Szukając sensu życia, stawiając sobie cele, spełniając pragnienia i potrzeby, czy na pewno wybieramy to, co jest najważniejsze, co daje nam prawdziwe szczęście?

Szczęście i sens życia to na pewno pojęcia względne. Każdy może stworzyć sobie własną definicję i kurczowo się jej trzymać, argumentować. Ile ludzi, tyle subiektywnych spojrzeń. jednak odpowiedzmy sobie szczerze, czy kolejna nowa rzecz to nie jest przypadkiem próba wypełnienia wewnętrznej pustki?

Wierzysz w przeznaczenie?

Niewątpliwie każdy z nas chce mieć wpływ na swój los. Pokierować życiem  tak, by na starość móc powiedzieć sobie, że jest się dumnym ze swoich decyzji, że może zrobiłoby się pod wpływem nagromadzonych doświadczeń pewne rzeczy inaczej, ale generalnie wszystko toczyło się według zamierzonego planu. Fakty są jednak takie, że nasza egzystencja nie zależy wyłącznie od nas. Jest składową ogromu elementów, które tworzą szeroko pojęte życie.

Najczęściej nad naszym losem zastanawiamy się w momencie, gdy spotykają nas ciężkie doświadczenia. Próbujemy dociec wtedy czy to nieszczęśliwy zbieg okoliczności, czy ingerencja Istoty Wyższej w przeznaczenie człowieka, która zaplanowała nasze życie już dawno. Zastanawiamy się nad tym czy mamy realny wpływ na nasze otoczenie, na to co nas bezpośrednio spotyka. Niektórzy wierzą, że kieruje nami ślepe fatum i przypadek, inni podporządkowują swoje życie duchowym bądź kosmicznym prawom. Czy w momencie naszych narodzin nasz los jest z góry określony i mamy do odegrania konkretną rolę w przypisanym nam scenariuszu, czy może wszystko jest w naszych rękach? Spośród szeregu tych wierzeń, jedna zasada wydaje się być najbardziej logiczna i prawdziwa. Przyczyna i skutek.

Jakąkolwiek decyzję podejmiemy i jakikolwiek obierzemy plan działania- odniesie to swój skutek w dalszej lub bliższej przyszłości. To od nas zależy czy rozwiniemy talenty, które zostały nam dane, czy będziemy poszerzać swoje kompetencje, czy też przyjmiemy bierną postawę obserwatora i “niech się dzieje wola nieba”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *