samodoskonalenie

Czym jest doskonałość?

Doskonałość

Doskonałość to coś, co wiele osób próbuje i chce osiągnąć w życiu, jak i w wielu jego dziedzinach. Praktycznie każdy dąży do doskonałości w czymś, jak i chce być coraz to lepszy każdego dnia. I to jest jak najbardziej w porządku, ponieważ świadczy to o rozwoju człowieka. Jest jednak coś, o czym warto wiedzieć i co należy sobie uświadomić. Ludzie często zakładają, że osiągnięcie doskonałości w czymś, w jakiejś sferze życia musi stanowić cel. Oczywiście, co jest zrozumiałe, jak najbardziej trzeba sobie stawiać coraz to wyższe tzw. poprzeczki, ponieważ to właśnie nas rozwija, lecz trzeba sobie przy okazji coś uzmysłowić: „Kiedy osiągniesz doskonałość, dalej nie ma już nic”. Wyobraź sobie siebie mającego wszystko, co pragniesz mieć, wiedzącego wszystko oraz jako tego, który wszystko również zobaczył. Osiągnąłeś absolut. No i co dalej? Nic. Nie ma już niczego, co sprawi, że się rozwiniesz i doświadczysz. Nie będzie nic ekscytującego i fascynującego do zobaczenia. Nie zdobędziesz żadnej nowej wiedzy. Inaczej to ujmując, staniesz w miejscu. Świetnie ujmuje to ten cytat: „Ze stanu doskonałości nie wiedzie żadna droga w przyszłość; osiągnąwszy doskonałość można się tylko cofnąć”. – Carl Gustav Jung Celem nie jest zatem osiągnięcie stanu, jakim jest doskonałość. Celem jest rozwój, ponieważ to niekończący się proces.

Posłużyć się można tutaj pewnym przykładem, który niejako zobrazuje, o co chodzi. Kiedy 100 lat temu producenci samochodów oznajmiliby, że ich pojazdy osiągnęły doskonałość i nic nie jest już im potrzebne, czyli żadne ulepszenia, ponieważ są idealne, to dzisiaj po ulicach jeździłyby staromodne wozy z prędkością co najwyżej 40 km/h. To samo dotyczyłoby komputerów. Producenci tychże stwierdzając 30 lat temu, że ich komputery to szczyt możliwości technologicznych osiągnięć i że nic nie da się już z nimi lepszego zrobić, ponieważ są jak najbardziej doskonałe, to dzisiaj cieszyłbyś się nie laptopem czy jakimkolwiek innym nowoczesnym urządzeniem, tylko komputerem wielkości co najmniej mieszkania. Widzisz już zapewne, do czego zmierzają te rozważania.

Samodoskonalenie siebie

Ciągłe udoskonalanie, rozwijanie idei, pomysłów, wprowadzanie ulepszeń i poprawek doprowadziły do tego, że samochody i komputery są dzisiaj czymś innym, niż były 30 czy 100 lat temu. Za kilka lat też będą już inne. I ten proces będzie trwał i trwał. Tak samo jest z ludźmi. Kiedy ktoś stwierdzi, że osiągnął doskonałość, to przestaje się rozwijać. Staje się w tym momencie na własne życzenie przestarzałym modelem. To zadbanie o stały samorozwój prowadzi nas do bycia lepszymi z dnia na dzień, a nie osiągnięcie absolutu. Doskonałość nie powinna być zatem celem samym w sobie, ponieważ rozwój został tak pomyślany, żeby nie miał końca. Zawsze będzie coś nowego, ekscytującego do poznania, zobaczenia, doświadczenia. Dzięki temu wspinamy się szczebel po szczeblu i ulepszamy samych siebie. Bez tego żaden postęp i rozwój nie miałyby miejsca. Być może idea niekończącego się procesu rozwoju może zatrważać co poniektórych ludzi, jednak jest to najlepsze, co mogło człowieka spotkać. Kiedy się to zaakceptuje, to tak po prawdzie wszystko stoi przed człowiekiem otworem, gdyż jest on gotowy rozwijać się i ulepszać każdego dnia. „Postaw na rozwój, a nie na doskonałość”. Ponieważ stawiając na rozwój i tak będziesz dążyć do doskonałości.

Doskonałość to symbol –i niech nim pozostanie. Dzięki temu mamy możliwość kroczenia drogą rozwoju i taki jest cel naszego życia. Nie jest nim osiągnięcie tego stanu, lecz dążenie do niego. „Nie istnieje coś takiego jak doskonałość. Świat nie jest doskonały. I dlatego jest piękny”. – Hiromu Arakowa Kończąc ten wpis warto zachęcić Cię do zadbania o własny samorozwój. Doskonałość niech służy Ci za latarnię na drodze, którą podążasz przez życie i dzięki której rozwijanie się – i bycie coraz to lepszym dzień po dniu – będzie możliwe.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *